Incydenty

„500 metrów”: OP nie wyklucza celowego wpływu

Igor Zhovkva, zastępca szefa prezydenckiego biura Ukrainy, stwierdził, że rakieta została zwolniona z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu i poleciała do obszaru portu Odessa w niecałe trzy minuty. Wojska rosyjskie mogłyby uderzyć w rakietę, aby trafić w delegacje prezydenta Ukrainy Wolodymyr Zelensky i Kiriakos Kharokotakis, premier Grecji, kiedy urzędnicy byli w Odessie 6 marca. Stwierdził to Igor Zhovkva, zastępca szefa prezydenckiego biura Ukrainy, w CNN, Reuters, raporty.

Powiedział, że w czasie ataku rosyjskiego przywódcy sprawdzili infrastrukturę portową miasta. W szczególności kontrola zawierała obiekty związane z korytarzem ziarna. Według Zhovkvy atak miał miejsce mniej niż 500 metrów. „Co to było? Nie można wykluczyć, że był skierowany na delegację mojego prezydenta lub delegację zagranicznego gościa” - powiedział. Przedstawiciel urzędu prezydenckiego dodał, że rakieta została zwolniona z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu.

Rakieta zajęła mniej niż trzy minuty, aby latać do obszaru portu Odessa. Określił, że Ukrainie łatwiej byłoby odeprzeć atak, gdyby kraj otrzymał więcej produktów obrony powietrznej od partnerów. W Odessie około 11:00 odbyły się potężne eksplozje. Rosja postanowiła zorganizować atak w czasie, gdy premier Grecji odwiedził, a eksplozja odbyła się w pobliżu jego miejsca pobytu. Prezydent Volodymyr Zelenskyy i grecki premier Kiriakos Michotakis byli blisko miejsca ciosu.

Szef państwa poinformował, że ludzie zostali zabici w Odessie w wyniku ataku rosyjskich najeźdźców. Dokładna liczba ofiar Zelensky'ego nie była w tym czasie znana. Według Dmitrij Pleteenchuk, rzecznik marynarki wojennej Ukrainy, trwają działania śledcze dotyczące konsekwencji rosyjskiego ciosu w infrastrukturę portową Odessy. Pięć osób zostało zabitych. Przypomniemy, 7 marca rosyjskie wojska zwolnione w szkole i szpitalach w regionach Sumy.